Korrespondancemeddelelser mellem almen praksis og sygehuse i Region Nordjylland
Problemstilling
I kommunikationen mellem hospitaler og almen praksis er der velbeskrevne kommunikationsveje, når det gælder henvisninger og epikriser. Disse er kvalitetssikrede igennem udarbejdede retningslinjer, hvilket ses af bilaget: Koncept og drejebog for opfølgning på henvisninger og epikriser for de somatiske hospitaler i Region, der lægger sig til Epikrise - Udarbejdelse og indhold af den gode epikrise.
Det skal tilstræbes at kommunikation, så vidt det er muligt, foregår elektronisk, telefonisk eller via virtuelle opkald.
Korrespondancemeddelelser i EPJ kan benyttes til skriftlig specialistrådgivning for almen praksis, fx henvendelser og forespørgsler, opklarende spørgsmål, konference på ikke-henviste patienter eller rykkere, men ikke til akutte henvendelser
Beskrivelse
Kommunikation via korrespondancemodulet
Denne retningslinje implementeres på hospitalerne i Region Nordjylland. Instrukser udarbejdes og implementeres lokalt efter behov.
Kommunikationsvej
Kommunikationen foregår overordnet på tre forskellige niveauer imellem faggrupper. Dog kan kommunikationen foregå på tværs af faggrupper:
Sekretær <-> Sekretær
Sygeplejerske <-> Specialsygeplejerske
Praktiserende læge <-> Speciallæge/yngre læge
En korrespondancemeddelelse skal indeholde:
Navngiven nemt identificerbar afsender
• Navngiven modtager alternativt modtagende personalegruppe (sygeplejerske, læge, sekretær)
• Konkret problemformulering
• Forventet aktion hos modtager (evt. blot til orientering)
Der kan ikke rettes henvendelse omkring:
• Opgaver der skal løses før de aftalte svarfrister
• Komplicerede opgaver, hvor en af parterne ikke har de nødvendige forudsætninger for at løse opgaven
• Uddelegering af opgaver til en anden sektor – hvor der ikke ligger klare aftaler om opgaveløsning
• Såfremt korrespondancemeddelelser modtages i fejlagtigt format (eksempelvis en edifact henvisning), skal henvisende læge gøres opmærksom på fejltagelsen.
Svarfrister
Som udgangspunkt for aftaler gælder en maksimumsvartid på 4 hverdage.
Såfremt svar ikke kan afgives indenfor den givne svarfrist, skal dette meddeles afsender.
Med hensyn til svarfrister vil der være problemer i enkeltmandspraksis, som er lukkede i ferieperioder.
Alle bedes være opmærksomme på, at der mangler et automatiseret ikke-tilstede svar i korrespondancemodulet.
Definition af begreber
Edifact: Elektronisk udveksling af data i fastlagte standarder
Målgruppe – modtagelse
Læger, sygeplejersker og lægesekretærer på sygehuse
Formål
At forbedre kommunikationen mellem almen praksis og sygehuse