Parkinson - Hjemmebesøg
Beskrivelse
Der kan i særlige tilfælde arrangeres hjemmebesøg af specialistsygeplejerske til udvalgte parkinsonpatienter.
Hjemmebesøg aftales altid ud fra et fagligt skøn, f.eks.
- afsluttende besøg i det palliative stadie,
- specielle pumpebehandlinger i opstartsperioden for, at sikre overgangen fra hospital til overdragelse af opgaven til primær sektor
- for at undgå indlæggelse på hospitalet
Hjemmebesøg kan både gennemføres i patientens eget hjem og på plejehjem.
I eget hjem ligger fokus ved siden af de medicinske problemstillinger på praktiske ting i forhold til specielle lokale forhold.
På plejehjem lægges vægt på, at formidle personalet en basal forståelse af Parkinson, progression af sygdommen og sygdomsforløb og medicinen – effekt/aftagende effekt.
Hjemmebesøg vil primært være som forlængelse af en ambulant kontrol, eller kan stå i stedet for lægekontrol i Neurologisk Ambulatorium.
FMK gennemgås og evt. justeres, inden opdatering.
Der sendes kopi af journalnotatet til e.l. samt korr. Til pt/plejen.
Biokemi vurderes og receptfornyelse via læge i N-amb.
Alle hjemmebesøg bliver efterfølgende konfereret/lagt med besked til kontaktlægen i Neurologisk Afdeling.