Ignorer kommandoer på båndet
Gå til hovedindhold

Inseminationsbehandling - Sygeplejeinstruks (fertilitet)

Formål

At parret er velinformeret om, hvordan de skal forholde sig efter inseminationen.


Beskrivelse

P

Sædprøven hentes i laboratoriet.

P

CPR-numre kontrolleres sammen med patienten. I samråd med læge informeres om sædprøven.

P

Kvinden vises til rette med hensyn til omklædning. Hun er tidligere informeret om af have fyldt blære.

P

Kvinden vises til rette på lejet.

P

Lægen assisteres under inseminationen.

P

Efter inseminationen informeres kvinden om, at sædcellerne ikke løber ud igen. Hvis hun mærker noget, er det det, vi vasker af med.

P

Ligeledes informeres hun om, at hvis der kommer en pletblødning er det fra livmoderhalsen og ikke fra livmoderhulen.

P

Patienten informeres om, at lave en U-HCG 14 dage senere. Hvis prøven er positiv, skal kvinden ringe til klinikkens sekretærer, som vil booke en tid til graviditetsskanning. Hvis prøven er negativ afventes menstruation og kvinden kan melde sig til ny behandling.

P

Parret informeres om, at der som sådan ikke er nogle restriktioner, blot må kvinden ikke dyrke hård/overdreven sport samme dag, da sædcellerne ikke kan lide varme.

P

Vi anbefaler samleje på dagen.

 

 

 

 

 

.