Formål
At undgå uventet spædbarnsdød (vuggedød).
Baggrund
Lejring af nyfødte i rygleje har mindsket forekomsten af uventet spædbarnsdød fra 116 i 1991 til 10-20 tilfælde per år de sidste mange år. Råd om at lejre nyfødte i rygleje har derfor haft effekt.
En anden vigtig forebyggende faktor for uventet spædbarnsdød er, at barnet skal kunne komme af med varme. Varmeafgivelse fra nyfødte foregår især fra panden og kinder. Pande og kind skal derfor være fri.
I de seneste år er der kommet øget opmærksomhed på uventet spædbarnsdød hos helt nyfødte børn. Måden, nyfødte lejres på, er derfor vigtig.
Lejring af nyfødte/spædbørn med henblik på hud-hud kontakt
Det anbefales, at det nyfødte barn har hud til hud kontakt.
Barnet lejres hos mor (eller anden person) i bugleje. Det er dog vigtigt at være opmærksom på:
1. | At barnets hoved ligger opadtil på brystkassen, således at barnets hoved er frit. |
2. | At barnets kind og pande er fri. Barnet må gerne have hue på. |
3. | At mor er opmærksom på barnet. Mor må ikke falde i søvn. |
For at forebygge vuggedød bør nyfødte og spædbørn lejres på ryggen.
Når barnet er så stort, at det selv kan vende sig fra rygleje til bugleje, skal man dog ikke prøve at forhindre barnet i dette.
Det tilrådes også, at helt nyfødte lejres på ryggen.
Det er vigtigt at forklare forældrene, at barnet fremover bør ligge i rygleje, når det lægges til at sove. Samtidig skal det siges til forældrene, at barnet ikke får mælk galt i halsen, når det ligger i rygleje.
Råd
1. Læg altid spædbarnet til at sove på ryggen.
2. Undgå rygning i graviditeten og undgå, at barnet udsættes for tobaksrøg efter fødslen.
3. Undgå at barnet ligger for varmt, når det sover.
For at undgå kranieskævhed skal barnet ikke lejres langvarigt i samme stilling. Det anbefales derfor at lægge barnet til at sove med hovedet vendt skiftevis til højre og til venstre.
Når et spædbarn vågner, vil det se efter ting, som foregår omkring det. Man kan derfor placere sovepladsen, så barnet vender skiftevis højre og venstre side mod familiens aktiviteter. Dette forebygger også flad nakke.
Det anbefales desuden, at et vågent barn så ofte som muligt lægges på maven eller bæres på armen. Det fremmer udviklingen af barnets muskulatur og hæmmer udviklingen af skævt kranie.
I vågen tilstand er der ikke risiko for vuggedød, når barnet lægges på maven.
Det er vigtigt, at barnet er vænnet til at sove på ryggen inden udskrivelsen fra fødestedet.
__________________________________________________________
Se Sundhedsstyrelsens folder:
https://www.sst.dk/~/media/EAD5A493B8BF4B428D5BDD7207BBC705.ashx