Ignorer kommandoer på båndet
Gå til hovedindhold

Opløbsarteriografi i forbindelse med konstatering af uopretteligt ophør af hjernefunktion

 

Sektionen for interventions radiologi.

 

Der henvises til Bekendtgørelse nr. 1249 af 06/12/2006 (www.retsinformation.dk).

 

Indikation:

Undersøgelsen skal altid aftales mellem læger fra den henvisende klinik og radiologisk kliniks neuro interventionslæger.

Undersøgelsen udføres hvis klinisk hjernedødsundersøgelse ikke kan benyttes konklusivt f.eks. hvis patienten er sederet eller ikke har synlig supratentoriel større skade. Den kliniske undersøgelse skal dog altid foretages 2 gange med 1 times mellemrum før angiografien.

De fleste dødelige hjernelidelser vil medføre hjerneødem, der kan bringe det intrakranielle tryk over det systemiske blodtryk og derved standse hjernens kredsløb. Dette påvises ved cerebrale cirkulationsundersøgelser.

Under normale forhold vil røntgenkontrast injiceret i aortabuen vise sig i hjernens blodkar i løbet af 1 sekund.

Teknik:

  • hos voksne

Undersøgelsen udføres som vanlig arcus aortae arteriografi med centrering på den cerebrale cirkulation.

 

Sheath

5 Fr. 11 cm

Guidewire

Terumo 0.035” 180cm Angled Guide Wire

Diagnostisk kateter

5 Fr. Pigtail 100 cm

Diverse

1x 1000ml NaCl Skyllevand– tilsat 5000 IE (1ml) Heparin

Motorsprøjte

70ml Iomeron 300 mg I/ml (Pr. gang anvendes 35 ml kontrast - til 2
injektioner )

15 ml/sek, PSI 1200

Hæmostasis

Angioseal, Exoseal, Mynx

 

  • hos børn

< 1 år: foretages ikke.

 

1-14 år: 4F Pigtailkateter, 240 mgI/ml - eksponér 20 sek. med 15 min. interval, rørvinkling som hos voksne

 

Vægt

Kontrastmængde 240 mgI/ml

Motorsprøjteindstillinger

3 kg

5 ml

5 ml/sek

5 kg

8 ml

6 ml/sek

10 kg

10 ml

8 ml/sek

20 kg

15 ml

10 ml/sek

30 kg

20 ml

15 ml/sek

40 kg

25 ml

15 ml/sek

 

 

>14 år: 5F Pigtailkateter, kontrast 300 mgI/ml - 35 ml 15 ml/sek.; eksponér 20 sek. med 15 min. interval

 

 

For at verificere ophørt intercerebral circulation, må der ikke ses kontrast i de intracerebrale kar, distalt for afgangen af a. ofthalmica eller distalt for foramen magnum for a. vertebralerne.

Hvis der efter 15 sekunder ikke har vist sig røntgenkontrast i hjernens blodkar, men i de ekstrakranielle kar, må ny injektion foretages efter 15 minutter. Hvis denne anden undersøgelse giver samme resultat, er hjernedød konstateret.

Der skal foreligge kontrast i carotis externa karrene ved begge undersøgelser for at udelukke fejlplaceret kateter.

 

Undersøgelses resultat og tidspunkt beskrives og dokumenteres umiddelbart af undersøgende læge, radiolog/kardiolog, mhp. om der, ved de to undersøgelser, er kontrast eller ej i intrakranielle kar og at der er kontrast i extrakranielle kar.

Undersøgelsen konfereres umiddelbart med bagvagten på neurokirurgisk eller neurologisk afdeling.