Ignorer kommandoer på båndet
Gå til hovedindhold

Modificeret kondylotomi

Beskrivelse:

Patienten informeres inden operationen om, at der bindes Erichskinner på tænderne, samt at der skal anvendes lettere elastiktræk de første uger postoperativt. Denne periode kan strække sig over 1-4 uger svarende til, at patienten kan finde ind i sit habituelle sammenbid. Elastikkerne fjernes i forbindelse med spisning og mundhygiejne. Det er vigtigt, at patienten bruger kæbeleddet, således at leddet finder sin nye position. I de første 6 uger efter operationen skal patienten have kost efter evne (blød kost i starten på grund af smerter og ømhed i mundhulen).

Patienten følges til kontrol svarende til 1, 3 og 6 uger, 1/2 år og 1 år efter operationen. Der tages præ- og postoperativ røntgen i form af OP og AP (se røntgenvejledning).

 

Procedure:

Patienten lejres efter instruks for lejring i rygleje.

Der afvaskes/desinficeres på vanlig vis.

Der lægges en kæbeafdækning, således at ansigtet er frit.

 

Procedure under operation:

Operationen starter med, at der lægges en pakning, hvorefter der skylles med Klorhexidin mundskyl 0,1%. Derefter gives lokalbedøvelse Marcain-adrenalin 0,5%. Antal ml. bedøvelse meddeles narkosen.

Der anlægges herefter erichskinner på over- og underkæbe. Hertil bruges:

 

Erichskinner

1 pk. ståltråd

1 twister

1 hest

1 føler

1 ståltrådssaks

1 cutter

1 lille krum pean

1 pk. elastikker

 

Der ventes med sammenbinding af tænderne. Dernæst lægges en incision svarende til ramus mandibulae. Der frirugineres, således at ramus og kondylen er fri. Her bruges Bauer retractor eller omvendte sårhager til at holde til side med. Bauer retractor bruges sammen med sårhage med fiberlys til at holde til side og lyse med, når der saves med TPS-sav. Der tilkobles ikke et dropsæt/vand til saven- i stedet bruges sug med vand til at skylle med efter behov.

TPS-sav monteres med et kort savblad. Obs at savbladet er korrekt monteret – må ikke virke ustabilt. Sug med lys bruges flittigt – både til at lyse, skylle og suge med. Der bores/saves vertikalt, således at kondylen løsnes og kan trækkes ned. Der skabes hermed plads til caput mandibula. Undervejs anvendes et tandlægespejl til at vurdere, om borsporet er i korrekt niveau. Evt. bruges hammer og mejsel nr. 6 til at gå osteotomien efter med. Når mandiblen er savet igennem, fastgøres den i den ønskede position ved hjælp af en 0,6 mm titaniumstråd.

Der bores hul igennem begge dele af mandiblen. Hertil bruges et kort håndstykke med et hulbor fra borstanderen. (Evt. langt håndstykke med langt hulbor, hvis det er vanskeligt at nå med det korte). Titaniumstråden føres ved hjælp af en lang krum pean gennem begge borede huller (nederste del af kondylen). Ståltråden trækkes gennem hullet i den tandbærende del først og videre hen i det kondylære segment. Sammenbiddet fikseres ved hjælp af ståltråd og store elastikker, såfremt dette skønnes relevant. Dernæst bruges en twister med henblik på at binde titaniumstråden sammen. Ved hjælp af en cutter klippes titaniumstråden over. Titaniumstråden twistes og lægges ovenpå det laterale knoglestykke. Dernæst skylles grundigt. Der sutureres på vanligvis med vicryl 3.0 rapid. Pakning fjernes. Evt. fikseres til sidst med små elastikker i den side, hvor kondylotomien er lavet, da mandiblen vil ”falde ned” til denne side.

 

Fremstilling:

1 kirurgisk pincet

1 anatomisk. pincet

2 Obwergeser rouginer

1 splittet rougine

1 Nordberg rougine

1 føler

1 stor krum pean

1 lille krum pean

1 lige pean

1 tandlægespejl

2 Bauer retractor

1 fiberlys/sårhage

Alm./omvendte sårhager

1 nåleholder

1 Metzenbaum saks

1 sygeplejesaks

1 hammer

1 mejsel nr. 6

1 borstander

Medicin:

Der gives peroperativ medicin i form af Inj. Benzylpenicillin 5 mio IE, Inj. Metronidazol 500 mg samt Inj. Solu-Medrol 40 mg. Tbl. Medrol 32 mg. udleveres til indlæggelsessamtalen til indtag aftenen før operation.

 

Støttestrømper:

Støttestrømper anvendes ved indikation efter afdelingens retningslinjer.

 

 

Definition af begreber

Operationen er modificeret, hvilket betyder, at man ikke fjerner kondylen, men skaber mere plads til caput ved hjælp af operationsteknikken (Kaudal displacering af den kondylbærenderende del af mandiblen).

Målgruppe – modtagelse

Patienter, der skal have foretaget modificeret kondylotomi.

Formål

At sikre en ensartet opdækning og procedure ved indgrebet modificeret kondylotomi.

Metode

Behandlingsmetode til patienter der gennem længere tid har haft symptomer fra kæbeleddet, som ikke har kunnet afhjælpes ved konservativ behandling. Patienten har som oftest været igennem andre behandlingstyper i form af bideskinne, blokade, smertebehandling, fysioterapi, artrocentese m.m.