Klargøring til gradientcentrifugering til IUI og IUI test med medier fra Cook® Medical
Formål
At sikre korrekte klargøring af medier og utensilier forud gradientcentrifugering til intrauterin insemination (IUI) og IUI-test sker i overensstemmelse med Fertilitetsenheden Aalborg Universitetshospitals politik, mål og kravgrundlag i øvrigt.
Beskrivelse
Baggrund, anvendelse og gyldighed
Proceduren omfatter klargøring forud for gradientcentrifugering til intrauterin insemination (IUI). Proceduren udføres dagen før den planlagte gradientcentrifugering.
Ansvar
Biologen har det overordnede ansvar for proceduren. I den daglige drift er laboratoriepersonalet ansvarlig for, at nye medarbejdere informeres og undervises i proceduren. Medarbejderen er herefter personligt ansvarlig for at proceduren efterleves i praksis.
Fremgangsmåde
Klargøring af utensilier
Følgende utensilier skal klargøres
• Spidsglas til gradientmedie 40 (antal afhænger af antal sædoprensninger)
• Spidsglas til gradientmedie 80 (antal afhænger af antal sædoprensninger)
• Spidsglas med Gamete-buffer (ét pr. oprensning)
• Alle glas mærkes med labels med mediets navn og dato for ophældning
• 3 Spidsglas mærkes med patient label og sættes på hylde over sædbord
Ophældning af medier
Foregår i sterilbænk
• ca. 6 ml gradientmedie 1 (pr. oprensning)
• ca. 6 ml gradientmedie 2 (pr. oprensning)
• ca. 6 ml Gamet buffer
• Medierne ophældes i hver sit spidsglas og stilles til opvarmning i varmeskab natten over, eller som minimum 20 minutter før brug.