Mammografiscreening – Kalibrering
Kalibrering foretages hver 11 uge inden dagsprogrammet påbegyndes. Apparatet skal stå tændt en halv time før kalibreringen startes. I alt beregnes en time til udførelsen. Rødt kryds (X) nederst i hø hjørne skal være væk.
Kalibrering skal laves før evt. ugentlig/månedlig test
Procedure:
40mm plexiglas plade monteres på apparatet, hvor visiret sidder. (Der skal ikke være kompressionsplade på)


På Toolbar, under patient vælges Detektor Calibration

Nederst i venstre hjørne på skærmen vælges contact og start calibration.


Til højre fremkommer nu felt med visning af de 15 billeder, der nu skal exponeres.

Når det første billedfelt bliver hvidt (det tager nogle minutter, hav tålmodighed) er der klar til exponering. Tryk på accept af billedet og fortsæt med exponering til der i alt er 15 accepterede billeder. Kalibreringen er først fuldført, når de 15 billeder er taget . Er et billede ikke acceptabelt kan dette rejectes og der tilføjes automatisk et nyt.

Hvis der fremkommer artefakter eller andre pixelfejl skal dette straks indberettes til Siemens. OBS at der ikke er skidt på skærmen
Når nedenstående dialogboks kommer frem klikkes Yes til start calculation


Hvis der kommer en dialogboks frem efter alle 15 billeder er taget, hvor der står den ikke kan godkende Kalibreringen, eller den ikke kan Calculere, skal Kalibreringen gentages helt forfra.
Når den sidste boks kommer frem trykkes OK og patientbrowseren kommer frem.
Kalibreringen er nu fuldført. Plexiglaspladen fjernes og apparatet klargøres.
Hvis der fremkommer artefakter eller andre pixelfejl, skal dette straks indberettes til Siemens