Håndtering og forsendelse af histologisk biopsi fikseret i formalin
Formål:
At sikre ensartet håndtering og forsendelse af histologisk biopsi fikseret i formalin.
”Gammelt formalinSystem” Se vejledning:
https://www.hounisen.com/Files/Images/Vejled_formalin.pdf
(Hænger ved siden af alle formalin systemer)
”Nyt formalinsystem”: Se vejledning:
https://mediqdanmark.dk/public/dokumenter/0064/04-05-2015-05_351765_biosafe_brugsanvisning.pdf
HUSK at bruge handsker.
• Det udtagne materiale kommes på millipore biopsi papiret. Millipore papiret anvendes for at forebygge tab eller fragmentering af det udtagne væv.
• Papir og materiale kommes herefter i glasset, hvorefter det hurtigst muligt fyldes med neutral buffet formalin. Mængden af formalin skal udgøre mindst et ca. 10 gange så stort volumen som vævet. – I det ny system Lukkes låget fast på og der trykkes på låget og formalin løbet ud i beholderen.
• På glasset påsættes patientidentifikationslabel.
• Der påsættes stregkode på glasset og stregkoden skannes
• For at undgå forveksling af prøver, gøres en prøve færdig og sættes til side, før man begynder på en ny
Opbevaring og transport:
Ved det ”nye” Formalin system er det meget vigtigt at prøvebeholderen står op med den gennemsigtige side nedad. Placer beholderen i en gul holder.
• SYD: Aflever prøverne i rum på stueetage. Koden til døren er 8001#. Vævsprøven i formalin skal i en stor plastik kasse
• Nord mammo: Prøver placeres i kurv i personalerum ved mammo. Prøver afhentes en gang i timen i periode kl. 10-14. Hvis prøven er taget efter kl.14 placeres denne i køleskabet ved ultralyd.
• Nord Ultralyd: Prøver placeres i køleskabet ved ultralyd. Prøver afhentes en gang i timen i periode kl. 10-14.
• Thisted: INFO AFVENTES
Inden prøverne sættes væk/sendes videre kontrolleres de en sidste gang, så det sikres at prøven er mærket med identifikationslabel og stregkode.