Ignorer kommandoer på båndet
Gå til hovedindhold

Sekretær – Diverse – Rekvirering af billedoverførsel

Beskrivelse

Der er opsat automatikker i RIS, således at undersøgelser fra nogle henvisende instanser automatisk går på konferencesporet Rekvirering af billedoverførsel. Andre kan sættes på sporet manuelt – se PRI-dokumentet Sekretær – Fælles – Rekvirering af billedoverførsel.

Der skal løbende holdes øje med konferencesporet Rekvirering af billedoverførsel samt foretages overførsel af de billeder, der anmodes om.

Procedure

RIS

Gå i RIS.

Vælg Konference.

Billede 2

I profil vælges Rekvirering af billedoverførsel (vælges ved at trykke på pilen markeret med gult).

Billede 3

Tryk i det grå felt Dikteret af, så alle undersøgelser, der er dikteret, står øverst.

Billede 4

Gå ind med kiggeadgang for at se, om der er endelig beskrivelse. Tryk på ikonet eller marker undersøgelsen og tryk Alt + Å.

Billede 5

Der må kun overføres billeder, når der er endelig beskrivelse. Det skyldes, at radiologerne ved deres beskrivelse kan sætte mål på billederne, og disse mål kommer ikke med, hvis billederne overføres, inden beskrivelsen er endelig.

Hvis der insisteres på, at billederne overføres, inden der foreligger endelig beskrivelse, skal henvisende instans orienteres om, at der kan blive påsat målinger, som de således ikke kan se. Det skal noteres i generel note, at der er givet denne information, og at det er accepteret.

PACS

Gå i PACS

Tryk Søg.

Billede 6

Indtast CPR-nummer (uden bindestreg) og tryk på Søg (vær sikker på at stå i det rigtige i kolonnen PACS):

Billede 8

Markér herefter den/de undersøgelser, der skal overføres og tryk på Filer samt Overfør valgte objekter.

Den rigtige destination på modtageren vælges (tryk på pilen markeret med gult) og tryk Send.

RIS

Gå i RIS.

Vælg den relevante undersøgelse på konferencesporet Rekvirering af billedoverførsel og tryk på Konference.

Billede 11

Skriv i generel note, hvem billederne er overført til.

Tryk på Konfereret.

Billede 12