Ignorer kommandoer på båndet
Gå til hovedindhold

Lejring albue MR1

 

Til albue skal der anvendes adapter og ekstremitetsspole. Lejring til albue er i høj grad afhængig af patientens størrelse og mobilitet. Her beskrives forskellige muligheder. Dette er ikke en facitliste, der kan være andre muligheder til lejring og der er frit valg, hvilke lejring som vælges i samarbejde med pt.

 

Albue: Her beskrives 3 muligheder for lejring.

 

 

 

Pt. ligger på ryggen med armen over hovedet. Armen placeres med håndfladen opad, den ønskede anatomi placeres midt i spolen. Spolen skal placeres i isocenteret, hvis spolen kommer for langt ud til siden, mister vi signal. På billedet er det højre albue og pt skal derfor ligger så langt til venstre som muligt, (Selvfølgeligt omvendt, hvis det er venstre albue). Spolen må gerne stå lidt skrå. Det vigtigste er at pt. ligger godt og kan slappe af i armen. Sørg for at spole/arm/skulder er godt støtte med puder så pt. kan slappe godt af.

 

 

 

Pt. ligger på maven med armen over hovedet. Armen placeres med håndfladen nedad, den ønskede anatomi placeres midt i spolen. Spolen skal placeres i isocenteret, hvis spolen kommer for langt ud til siden, mister vi signal. På billedet er det højre albue og pt skal derfor ligger så langt til venstre som muligt, (Selvfølgeligt omvendt, hvis det er venstre albue). Spolen må gerne stå lidt skrå. Det vigtigste er at pt. ligger godt og kan slappe af i armen. Sørg for at spole/arm/skulder er godt støtte med puder så pt. kan slappe godt af.

 

 

 

 

 

 

Pt. ligger på siden med armen ned langs siden, med hovedet mod skanneren. Pt. skal ligge så langt ud til siden som muligt. Spolen skal ligge så tæt på isocenter som muligt. Den ønskede anatomi placeres midt i spolen. Håndfladen skal vende opad.

Sørg for at spole/arm/skulder/hånd er godt støtte med puder så pt. kan slappe godt af.