Henvisning til subakut pleura- og ascitesdrænage
Formål
Aftalen omfatter patienter, der ved kontakt til Onkologisk Afdeling har symptomer på pleura- eller ascitesvæske og har behov for en subakut drænage.
De akutte patienter vil være indlagte og håndteres i andet regi.
Beskrivelse
• Patienten henvender sig til Onkologisk Afdeling til det team de er tilknyttet.
• Onkologisk læge eller sygeplejerske kontakter koordinator på ultralyd Syd på telefon 65131.
• Henvisning skal være sendt som AKUT, udfyldt med de relevante oplysninger og først derefter skal der tages kontakt til UL-koordinator.
Forud for kontakten til Ultralyd skal henvisende læge have afklaret abnorm blødningsanamnese og AK-behandling. Dette skal anføres i henvisningen.
1. Patienter med abnorm blødningsanamnese eller kemoterapi indenfor de sidste 3 mdr.
Hb, trombocytter, INR og APTT
Anbefalede koagulationstal før pleura- og ascitesdrænage: Trombocytter ≥ 40 mia./L; INR ≤ 2,5;
APTT ≤ 40 sek.
2. Ved AK behandling skal dette pauseres ifølge skema – ingen blodprøver
Jf. forberedelse til UL og interventionsskema: https://pri.rn.dk/Sider/21721.aspx
• Patienten tildeles en subakut tid til drænanlæggelse 1-2 dage efter så tidligt på dagen som muligt. Dette aftales med henvisende læge.
• Henvisende læge informerer patienten omkring evt. blodprøvetagning, tidspunkt for undersøgelse og fremmødested. Patienten skal kunne vente i venteværelset uden observation.
• Patienten får taget blodprøver dagen inden drænanlæggelse sådan, at blodprøvesvar foreligger forud for drænagen.
• Ultralyd tjekker evt. blodprøver er i niveau på undersøgelsesdagen, men ringer ikke om abnorm blødningsanamnese og AK-behandling.
• Patienten møder på Billeddiagnostisk Afdeling receptionen 1. sal på Syd til aftalt tid.
• Undersøg om patienten kan gå på Patienthotellet efter endt drænage og gå hjem derfra. Der er et PRI-dokument herom. Ellers transporteres patienten til akutstuen på D1, hvor den koordinerende sygeplejerske på sengeafsnittet modtager denne. Ultralyd bestiller en seng.