Præhospital – Vejledning til paramediciner om samarbejde med Alles Lægehus
Formål
Denne vejledning beskriver, hvordan paramediciner anvendes til akutte og subakutte tilsyn i samarbejde med Alles Lægehus i Brovst og Fjerritslev.
Definition af begreber
PM: Paramediciner
SFV: Sundhedsfaglig visitator
PS: Praksissygeplejerske i Alles Lægehus
EL: Egen læge
ALB: Akutlægebil
VL: Vagtlæge
Beskrivelse
Gyldighedsområde
Patienter tilknyttet Alles Lægehus i Brovst og Fjerritslev.
Udførelse af akutte/subakutte tilsyn
PM udfører måling af vitale værdier på baggrund af faglig vurdering og dialog med praksissygeplejerske (PS).
PM kan tilbyde følgende ressourcer:
• Optagelse og tolkning af EKG12
• Blodglukose
• CRP-måling
• PVK-anlæggelse (+ultralydsvejledt)
• Måling af Sp02 og blodtryk
• Blodprøveanalyser
• Intramuskulære injektioner
• Vurdering af evt. brud, fx hoftenære frakturer
• Anamneseoptag ved behov (sygehistorie op til besøget)
Svar på målinger ringes ind til PS på akutnummer. Hvis der er taget EKG, afleveres udskrift til klinikken.
PS indhenter samtykke fra patienten til tilkaldelse af PM.
Opfølgning efter udskrivelse med henblik på at undgå indlæggelser
PS eller EL kan rekvirere PM til hjemmebesøg som opfølgning efter udskrivelse, såfremt der er behov for parakliniske undersøgelser.
Indsatsen arrangeres af PS på baggrund af epikrise fra hospitalet, hvor der er behov for snarlig kontrol af parakliniske undersøgelser. PM kan tilbyde samme ressourcer som ved akut/subakut tilsyn.
Hjemmebesøget opsummeres i telefonisk dialog med PS, der tager stilling til videre plan. Hvis der er taget EKG, afleveres udskrift til klinikken.
PS indhenter samtykke fra patient til tilkaldelse af PM.
Behandlingsansvar og beslutningskompetence
PS/EL har behandlingsansvaret for tilsynet samt beslutningskompetencen for det videre forløb. Behandlingsansvaret og beslutningskompetencen ændrer sig dog, hvis patientens tilstand kræver akut hospitalsindlæggelse.
Kræver borgers tilstand akut hospitalsindlæggelse, påhviler behandlingsansvaret og beslutningskompetencen PM. Intervention opstartes som vanligt. Ved tvivlstilfælde, kan telemedicinsk vejledning opsøges ved ALB.
Akutnummer til Alles Lægehus Brovst og Fjerritslev fremgår i ASSIGN (akut telefonbog).
Rekvirering af transport og indlæggelse
• AMK kontaktes for rekvirering af transport til hospital. Dette kan fx være transport i ambulance, liggende patienttransport, taxa eller egen transport.
• Ved behov for akut hospitalsindlæggelse følger PM vanlig procedure og behandlingsansvaret overgår til DPV.
• Ved akut hospitalsindlæggelse informeres PS telefonisk herom.
Prioriteret telefonnummer til AMK fremgår af ASSIGN (akut telefonbog).
Dokumentation
Forholdene dokumenteres som vanligt i PPJ eller på ambulancejournal (papirform) jf. Instruks. Det vil sige, at der udover en mundtlig overlevering til PS også laves præhospital epikrise for de patienter, der bliver i eget hjem efter tilsynet.
Kvalitative spørgsmål besvares efter hver opgave i PPJ under fanen ”projekt”.
Annulleringsårsager:
Patient henvist til vagtlæge eller egen læge
Patient overleveret til anden enhed
Patient sørger selv for transport
Patient vil ikke med
Afsluttet på stedet
Patient visiteret til kommunalt tilbud
Patient opstartet i behandling i samarbejde med EL/VL
Referencer
Vejledning til registrering i Præhospital Patientjournal (PPJ), https://pri.rn.dk/Sider/28183.aspx
Samarbejde mellem paramedicinere og Alles Lægehus i Brovst og Fjerritslev (se bilag)
SOP – PM-vurdering ved henvendelse fra Hjemmesygeplejen – Projekt, SOP - PM-vurdering Kommune (rn.dk)