Ignorer kommandoer på båndet
Gå til hovedindhold

Personlig printeropsætning til udskrift af prøvetagningsblanket (PTB) til mikrobiologi og patologi i NordEPJ

Det kan være en fordel at lave en personlig printeropsætning til udskrift af prøvetagningsblanketter (PTB) til mikrobiologi og patologi. Fordelen er størst, hvis man altid printer PTB’erne fra den samme printer.

Hvis man ikke har opsat en personlig printer til udskrift af PTB’er til mikrobiologi og patologi, vil et preview af prøvetagningsblanketten komme op og der skal manuelt vælges printer, hver gang man har brug for at udskrive en PTB.

Hvordan?

 

Klik på Funktioner -> Personlig opsætning -> Standardprinter. Vælg fanen Prøvetagningsblanketter. Sæt flueben i Individuel printeropsætning og angiv Navn og Bakke under Primær printer. Efterfølgende vil mikrobiologi/patologi PTB’er automatisk blive printet på valgt printer, når der rekvireres og man slipper for at foretage valget hver eneste gang.

Billede 1