Rekvirering igennem NordEPJ til Biokemi til LABKAII
Definition af begreber
KBAKlinisk Biokemisk Afdeling
RSMRekvisition Svar Modul
EPJElektronisk Svar Journal
LABKAIILaboratorie Information System i Biokemi
LABKAII Web
PTBPrøve Tagning Blanket
Målgruppe – modtagelse
Klinisk personale der rekvirerer diagnostiske ydelser
Formål
At klæde klinisk personale på til at benytte funktioner i NordEPJ hensigtsmæssigt
Problemstilling
At rekvirering gennem NordEPJ ikke er direkte sammenlignelig med tidligere funktioner fra Clinical, hvor LABKAII Webclient blev benyttet direkte. Adgang til WebClient kan ske via NordEPJ (Blomsten – Labka (patient). Her kan fremsøges tidligere svar, og funktioner og rettigheder er uændrede. Det anbefales altid at oprette rekvisitionerne direkte i NordEPJ:
Metode
Fremsøg din borger gennem NordEPJ, og benyt det aktuelle kontakt i • Rekvisitioner og Svar • Biokemi
Højreklik i billedet og vælg | 
|
Vælg hvem der skal gennemføre prøvetagningen | 
|
Klik på Blyanten og vælg analyseprofiler, analyser og deres prioritet • Materialetype skiftes evt fra ”Blod” til andet materiale. • Profiler for andet afsnit kan vælges, hvis det benyttede afsnit ikke har adgang til den ønskede rekvisitionsprofil. • Analyser kan fremsøges enkeltvis i nederste felt. Der kan søges på analysens: • Navn • Analyseforkortelse • NPU/IUPAC
• Svarhastigheden for den valgte ydelse kan ændres. • Afslut på ”OK”
| 
|
Får du en advarsel om at der er tidligere analysesvar på valgte analyser, betyder det at de pågældende analyser ikke giver klinisk værdi ved gentagelse. Analyserne skal fravælges – tryk ”Nej”. | 
|
Afhængig af valgte analyser kan du blive afkrævet ”Supplerende oplysninger”. Disse er obligatoriske og afhænger af de valgte analyser. Hvis relevant • Marker ”Kopi til egen læge” • Markeres ”Kladde” sendes rekvisitionen ikke videre til LABKAII. Opgaven vil fremgå på listen ’Mine opgaver’ hos den der har oprettet kladden. Opgaven forsvinder, når rekvisitionen sendes uanset hvem, der gør det. • Afslut på ”OK”
| 
|
I oversigten vil rekvisitiones analyser være markeret med deres status • KOMM angiver at der findes et tekstsvar – Hold musen over feltet, for at se hvad kommentaren er • Grønne vinger ved analyser ved rekvisition, som burde være udskrevet, betyder at rekvisition ikke er oprettet korrekt og ikke overført til LABKAII.
NordEPJ tillader ikke at du ændrer i rekvisitionen. • Udskrevet – betyder at LABKAII har modtaget rekvisitionen, og har sendt udskrivningsjobbet til den valgte printer. • Modtaget betyder at prøvetagningen er gennemført, • Er en rekvisition vist med ”Grønne vinger” er det muligt at rette i indholdet direkte fra NordEPJ
Denne funktion skal benyttes ved ændringer i • Oprettes i stedet en ny rekvisition til samme tidspunkt og materiale, skal den dække alle ønskede ydelser, og den oprindelige skal aflyses. • Hotel betyder at rekvisitionen ligger utilgængelig for rettelser NordEPJ på rekvisitionshotellet. Det er muligt at slette rekvisitionen via ”Blomsten” i NordEPJ – ”Labka (Patient)
| 
|