Priming af kardioplegisæt
Formål
Korrekt klargøring af kardioplegisystemet, så patientens hjerte kan kardioplegiseres sikkert og tilstrækkeligt.
Definition af begreber
ECC: ekstrakorporal cirkulation
HCU: Heater Cooler Unit
Kardioplegi: Bruges til at give hjertelammelse, her bevidst tilvejebringelse af midlertidigt hjertestop.
Kardioplegisæt: Slangesæt med varmeveksler til at administrere kardioplegi under ECC.
Kpl: forkortelse til kardioplegi
Beskrivelse
Kardioplegisæt
Opsætning
Kardioplegisættet er inkluderet i vores custompacks og monteres ifm. samling af hjertelungemaskine. Kpl-pumperne på alle vores hjertelungemaskiner er dobbeltpumper – pumpe A alias ”Master” er til blod, pumpe B alias ”Slave” er til kpl-væske. Flowet reguleres via pumpe A, pumpe B følger med i den ønskede ratio, som kan indstilles i kpl-modulet.
• Monter kardioplegisættets varmeveksler på holderen.
• Blodslangen, som er sidegren til recirkulationsslangen, lægges ind i pumpe A og kobles til kardioplegisættet
• Monter purgelinjen på en filtreret inlet på kardiotomireservoiret.
• Monter tryklinien med trykdome på kardioplegitransduceren.
• Sæt temperaturføleren i temperaturporten på varmeveksleren.
Priming
• Luk plastikklemmen på kardioplegivæskeslangen (slangen med spike) lige før y-stykket, os sæt en tang på outlet fra varmeveksleren (slangen til patienten).
• HCU kobles til varmeveksler (IN øverst og UD nederst) og tændes, temperatur 3-5◦C. Flow i slangerne kontrolleres. Sluk HCU til kardioplegi igen, så der ikke primes med kold væske. Husk at tænde igen efter priming. Alternativt varm HCU-vand i kpl-kredsløbet til 37◦C. og køl ned igen efter endt priming.
• Tjek i indstillinger, at ratio er sat til 4:1.
• Kontroller kørselsretning på begge pumper.
• Du kan starte kpl-pumpen efter du har primet recirkulationsslangen i det store system, så at kardioplegisættet fyldes med primingvæske fra oxygenator. Du kan lade pumpen køre lige så stille mens du primer videre i det store system, eller du kan lukke pumpen indtil du er klar til det næste punkt.
• Slangen med spike kobles til en tom Ringer-pose. Åben plastikklemmen og sæt en tang mellem y-stykket og varmevæksleren, og fyld slangen retrogradt ved at køre med kpl-pumpen. Kør indtil, at du har tømt alt overskydende primingvæske fra kardiotomireservoiret op i den tomme Ringer-pose.
• Den fyldte kardioplegislange lægges ind i pumpe B. Fjern peanen efter Y-stykket, og prime varmevæksleren fri for luft ved at køre med kpl-pumpen.
• Tjek okklusivitet på begge pumper.
• Skift Ringer-posen til kardioplegivæske. Ringer-posen kan bruges som ekstra væske under perfusion.
• Kardioplegislangen fra lejet kobles til og fyldes ved at køre med kpl-pumpen. Før det, kan kardioplegivæske blandes ved at køre via recirkulationslinjen et stykke tid.
Tjek før induktion
• indstilling af kardioplegimodul (ratio 1:4)
• klemmen på kardioplegislangen lukket op
• pumpernes kørselsretning
• temperatur på heater-cooleren max. 5°C